čtvrtek 1. ledna 2015

Jaké jsou odnože Pin-Up stylu?


Druhů Pin-Upu je opravdu velké množství, mluví se až o 40 různých odnožích.

Někdy není jednoduché zařadit určitou dívku k určitému žánru Pin-Upu. Pravděpodobně nejzákladnější rozřazení je do dvou hlavních proudů: tedy klasický Pin-Up a alternativní Pin -Up.
Největším "lišítkem" těchto dvou velkých proudů je jedna věc: alternativní Pin-Ups mají "povolené" nejrůznější tělesné modifikace jako je například nepřirozená barva vlasů, tetování či piercing.

Pro lepší orientaci jsem se rozhodla stručně popsat několik nejčastějších stylů, se kterými se můžeme setkat:

Klasický Pin-Up


To, co si drtivá většina lidí představí pod slovem "Pin-Upka" ... tedy obrázek svůdné slečny, kterou si lze "připíchnout" na zeď.
Typický je účes plný vln, výrazné obočí, červená rtěnka, linky, oděvy zdůrazňující ženskost...
Do této kolonky řadíme Betty Grable či Betty Page.
Jak jsem již zmínila v úvodu, klasický Pin-Up nezahrnuje slečny s tetováním, piercingem či jinou tělesnou modifikací.

Bombshell Pin-Up

Dvěma slovy - Marylin Monroe.
Glamour účes, make-up i klasické koktejlky 50. let, provokativně odhalené prádélko. Všechno se točí okolo toho být sexy, sebevědomá a užívat si svou roli.

Boudoir

Zde se spíš jedná o typ fotografie než celkovou stylizaci oděvu, make-upu a účesu dívky pro obvyklé nošení.
Jedná se o fotografie, kde je Pin-Upka oděna do spodního prádla či je zcela nahá a focení je realizováno v prostředí ložnice.
Pod tento styl se může řadit i tzv. "centerfold" - tj. fotografie krásných slečen umístěných uprostřed časopisu určených k tomu, aby byly vyjmuty a připnuty na zeď jako plakáty (v podstatě tedy nejzákladnější definice Pin-Upky).



Glamour

Podobné jako boudoir s jediným rozdílem: dívka je zachycena i mimo prostředí ložnice, například v přírodě či ve foto-studiu. 

Burlesque

Styl burlesque čerpá z amerického burlesku z let 1860 - 1950. Kombinuje politickou satiru, košilatý humor a stylové svlékání (striptýz).
Mezi atributy burlesky patří korzety, pasties, péřové vějíře, výrazné čelenky a nákladné kostýmy.
U nás se tomuto stylu věnuje například Lady Mousellyca ze souboru Prague Burleque. Ze světa jmenujme již notoricky známou Ditu von Teese.


www.funkytemple.com


Cheesecake


To, co si drtivá většina lidí představí pod pojmem Pin-Up. Slečna zachycená v tzv. "oops" situaci. Společný je překvapený výraz ve tváři a jakoby náhodou odhalené nožky v podvazcích.




Military Pin-Up

Tato odnož je skoro tak stará, jako samotný Pin-Up. Pin-Upky se stylizují do role sexy vojaček, užívajíc nejrůznější prvky uniforem. 




Nose-Art

Není překvapením, že největšího rozmachu tento žánr umění dosahuje během 2. světové války, kdy si letci malovali své oblíbené Pin-Upky na čumáky svých strojů (odtud nose-art) a dávali jim nejrůznější přezdívky. Cílem bylo zvýšení morálky vojáků.
V dnešní době si spousta Pin-Upek nechává vymalovat svůj portrét na hliníkovou desku, jako by to byla část letadla či se alespoň nechávají fotit poblíž dobových letounů.




Tiki

Stejně jako military Pin-Up se jedná o žánr tak často se opakující, až si vysloužil svou vlastní kategorii.
Dívka jako vystřižená z tropických ostrovů. Typická je kombinace opálené kůže, sukně z trávy, podprsenky z kokosu a květiny ve vlasech.




Alternativní Pin-Up


Kombinuje moderní a klasické Pin-Up prvky. Například současná móda v kombinaci s vintage účesem a líčením. Pin-Upky věnující se této odnoži Pin-Upu mají i nejrůznější tělesné modifikace (například nepřirozenou barvu vlasů, tetování či piercing).

Psychobilly 

Psychobilly je spíše označení hudebního žánru, ale zahrnuje i Pin-Up styl oblékání.
Mísí se v něm punk-rock z pozdních 80. let a rockabilly prvky z 50. let. Vintage šatník a doplňky jdou ruku v ruce s punk účesy a líčením.



Rockabilly

Styl, který obvykle vidíme na srazech příznivců tzv. Hot Rodů. Typické jsou kočičí linky, tetování, swingové šaty či capri šortky.





Samozřejmě jsem zdaleka nejmenovala všechny odnože Pin-Upu. Za zmínku rozhodně stojí i tzv. Dívka z třetí strany (Page 3 Girl) z britského bulváru The Sun či obchodní značka pánského magazínu Playboy tzv. Playboy Bunny.
Existuje i Fetish & Latex Pin-Up, Gothabilly-Hellbilly, Hollywood Noir či Steampunk Pin-Up.
Pin-Up styl je skutečně velmi rozmanitý a "to své" si v něm nalezne opravdu téměř každý.



              *** 

              A jaká stylizace se nejvíce líbí Vám?




Kiss kiss,

Christine


3 komentáře:

  1. Mně se líbí všechno, už jen z důvodu, že ať si pin up šaty oblékne kdokoliv, vždycky to vypadá úplně jinak :))

    OdpovědětVymazat
  2. To budu muset ukázat Romaně :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Pěkný článek, plno věcí jsem ani nevěděla:-). Mě se líbí cheescake, přijde mi to takové úsměvné. Jako styl oblékání se mi pinup hodně líbí, ale popravdě, když si to třeba hledám na netu a strávím nad tím delší dobu, už mě to přestává bavit a ty dámy mi přijdou možná trochu umělé. Sama bych nějaké pinup kousky chtěla vlastnit, ale nevím, kde to sehnat za příznivou cenu...

    OdpovědětVymazat